Wędkarze na start

 

Sezon wędkarski tak jak kartki z kalendarza mają swój początek  i koniec. Dla części wędkarzy trwa on cały rok, dla innych w zależności od poławianych gatunków kilka miesięcy. Ponadto wpływ na okres wędkowania mają także miejsce zamieszkania na wędkarskiej mapie Polski. W innej sytuacji są  bowiem wędkarze mieszkający w górach, na mazurach, w centralnej części Polski, nad rzekami czy nad  morzem. W zależności  od miejsca zamieszkania mają oni  możliwość wędkowania w rzekach, kanałach, stawach, jeziorach czy zbiornikach zaporowych. W najlepszej sytuacji będą więc wędkarze mieszkający nad morzem w pobliżu  przyujściowych odcinków rzek, gdzie oprócz możliwości połowu gatunków rzecznych, będą mogli wędkować w morzu lub rzekach mających status rzek górskich ze względu na występujące w nich gatunki ryb – pstrąga, troci czy łososia. Co prawda każdy wędkarz po wniesieniu wcześniejszej opłaty może wędkować w dowolnie wybranym przez siebie akwenie wodnym ale nie jest to takie łatwe mając na głowie dom, rodzinę i pracę. Ponadto oprócz lokalizacji, stosowanych technik wędkarskich, poławianych gatunków i możliwości ich łowienia sezon wędkarski uwarunkowany jest okresami ochronnymi ryb. Łowcy pewnych gatunków takich jak np.:  boleń, szczupak, sandacz czy sum muszą z niecierpliwością czekać do maja, czerwca czy nawet lipca w przypadku połowów sumów. W komfortowej sytuacji są wędkarze którzy za główny cel połowu obrali sobie gatunki ryb nie objęte okresami ochronnymi i występującymi w niemal każdym rodzaju wody jak np. okoń. Mają oni bowiem możliwość wędkowania przez cały rok z równie dobrymi wynikami na każdej wodzie, czy to wiosną,  latem, jesienią czy spod lodu zimą. Bez względu jednak na to kiedy dany wędkarz rozpoczyna swój sezon to zawsze  kończy go 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

Jaki więc będzie nowy sezon? Na pewno lepszy od poprzednich. Niby z roku na rok ryb w jeziorach czy rzekach ubywa ale doświadczenie zawsze procentuje i co roku poprawiają się u mnie wyniki jak nie jakościowe to ilościowe. Chciałbym zapewne w tym roku a raczej sezonie złowić lipienia, węgorza czy miętusa gdyż nigdy nie udało mi się złowić przedstawicieli tych gatunków. A co z pozostałymi gatunkami? Jeśli powtórzę wyniki obecnego sezonu będę zadowolony.

W sezonie 2015 udało mi się złowić około 80 boleni może troszkę więcej, z czego największy miał 82cm, ale w przedziale 78-82cm zameldowało się 7 ryb.

DSC_1843 - Kopia

Ponadto udało mi się z bardzo dobrymi wynikami połowić sandaczy i z 21 sztuk, 11 było w przedziale 75-81cm.

DSC_2899 - Kopia

Spełniło się również moje wędkarskie marzenie i przechytrzyłem brzanę 76cm  na płytkiej wiślanej rafie.

DSC_2821as

Rafie która w zależności od sposobu i godzin obławiania oraz rodzaju przynęty pozwalała łowić bolenie, szczupaki, brzany i sandacze.

DSC_2803

Udało mi się również złowić kilka pstrągów, troci, kleni, sumików, szczupaków i okoni. Ze względu jednak na ich rozmiary należałoby umieścić je w rubryce „sportowe” niż określić mianem okazów wędkarskich.

Tak więc podsumowując poprzedni sezon biorąc pod uwagę ciągły brak czasu i rzadkie wizyty nad wodą, brak pontonu i trudne warunki nad wodą- niski poziom wody i wysokie temperatury mogę stwierdzić, iż poprzedni sezon był udany i takiego życzyłbym sobie w obecnym roku. Ale jak wypadnę w statystykach za rok pokaże życie.

Teraz nie ma co się zbytnio nad tym zastanawiać i rozmyślać. Trzeba szykować ubranie i sprzęt by na dniach stanąć z innymi na starcie nowego wędkarskiego sezonu.

Avatar photo

About

Od najmłodszych lat wędkarstwo było moją pasją. Już jako mały chłopiec biegałem z wędką po pobliskich jeziorach w pogoni za okoniami. Było wówczas niezwykłą przygodą, za każdym razem niosącą inny scenariusz i zakończenie. Z czasem stało się ważnym elementem mojego życia. Było sposobem odpoczynku i ucieczki od trudów związanych ze służbą pilota śmigłowca bojowego. Przez wszystkie lata mojego biegania brzegami rzek i jezior wędkarstwo zawsze było istotną częścią mojego życia, i tak pozostało do chwili obecnej...

View all posts by

2 thoughts on “Wędkarze na start

    1. Dziękuję Danielu. 🙂 Pomimo słabej frekwencji nad wodą udało się coś wydłubać. Dobrze trafiłem z sandaczami – ale o tym w oddzielnym artykule. A co do brzany to sprawiła mi największą frajdę. Trzy nocki pod rząd je męczyłem i dwa razy spadały. Za trzecim razem się udało 😉 Również gratuluję udanego sezonu i wielu wspaniałych ryb. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *