Uwaga na wampiry

Przeglądałem właśnie fotki z lipca zeszłego roku i natknąłem się na takiego oto przystojniaka który połakomił się na sandaczowy wobler podczas nocnych łowów 🙂 Wpadł z wobkiem do wody i mocno zmoczony wylądował pod brzegiem. Jak widać na prawym skrzydle ma również kleszcza, nie podejmowałem się już jednak usunięcia pasożyta.

Nietoperze wampiry Desmodus rotundus występują wyłącznie w Ameryce Południowej i środkowej. W Polsce również można spotkać  około 20 gatunków tych latających ssaków. W większości żywią się one owadami na które polują z wykorzystaniem aparatu echolokacji przez co mylą czasami nasz wobler z nocnym motylem.

Nie są to zwierzęta groźne i nie atakują ludzi. Jeśli jednak zdecydujecie się na wyłowienie nietoperza z wody do czego gorąco zachęcam, należy pamiętać, że to bardzo delikatne stworzenia. Proponuję również chronić się  zakładając rękawiczkę lub owijając rękę szmatką. Dlaczego: Polskie „gacki” mogą niestety  przenosić wściekliznę. Niektóre gatunki mają bardzo ostre ząbki i w obliczu zagrożenia mogą ugryźć.

Jeśli łowisz w nocy i po zarzuceniu przynęty nie usłyszałeś plusku a żyłka lub plecionka skierowana jest do góry albo rzuciłeś w drzewo albo złowiłeś nietoperza 🙂

Avatar photo

About

Hmmm...... tu ma być o mnie ?? Uwielbiam łowić na spinning choć ostatnio coraz częściej tylko spędzam czas nad wodą ( If you know what i mean ) Od zeszłego roku wkręciłem się w łowienie na muchę ... w tej metodzie już sam klimat sprawia mi wielką przyjemność. Moja pierwsza wędkarska miłość to Wisła, i właśnie uświadomiłem sobie, że chyba Ją zaniedbuję ??!! Pozdro Przemek

View all posts by

2 thoughts on “Uwaga na wampiry

  1. Przemek w ub roku jak byłem na rybach z Twoim Ojcem złowiłem mewę. Też była z nią jazda 😛
    Ale gacka jeszcze nie złowiłem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *